Sugjerojmë:

Supë me tortellini, spinaq dhe salçiçe

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 30 min

Ingredientët

 • 1 lugë çaji vaj ulliri
 • 1 qepë të mesme të verdhë
 • 1 kuti salçiçe pule
 • 3 karafil hudher, e grirë
 • 1 kuti me domate të grira
 • 6 filxhanë supë pule
 • 1 lugë çaji piper i kuq
 • Kripë
 • Piper i zi
 • 2 pako tortellini me djathë
 • 1 kuti fasule të bardha
 • Spinaq
 • Djathë parmixhano

Udhëzimet

1

Në një tenxhere të madhe në ngrohje mesatare vini vajin për ngrohje.

2

Shtoni qepë dhe gatuajeni deri sa të zbutet, rreth 5 minuta.

3

Shtoni salçiçet e pulës dhe gatuajini deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë.

4

Shtoni domatet e copëtuara, supën dhe piperin e kuq dhe shtoni kripë dhe piper.

5

Vini një tenxhere me ujë në zjarr dhe shtoni tortellinit të zihen.

6

Ulni nxehtësinë në të ulët dhe ziejini derisa tortellinit të gatuhen 18-20 minuta.

7

Shtoni fasulet e bardha dhe spinaq dhe gatuajini derisa spinaqi të jetë zbutur, rreth 4-5 minuta më shumë.

8

Shërbejini me djathë parmixhano.

Lini një koment