Supë me mish gjeldeti

Ingredientët

  • 1 lugë vaj ulliri
  • 1 qepë të madhe
  • Piper të kuq
  • 2 lugë çaji koriandër
  • ¼ - ½ lugë çaji spec i kuq
  • 3 lugë çaji basmati oriz me kokërr të gjatë
  • 1½ kg gjeldeti i nxehtë
  • 250 gr lëng mishi
  • 410 gr qiqra
  • Një grusht koriandër të freskët ose majdanoz

Udhëzimet

1

Nxehni vajin në një tigan të madh, shtoni qepën dhe skuqeni për 5 minuta ose më shumë duke e nxitur derisa të fillojë të zbutet.

2

Për të bërë supën, shtoni piper të kuq, koriandër, spec të kuq dhe oriz.

3

Përzijini mirë për rreth një minutë.

4

Shtoni pak lëng mishi dhe qiqra dhe marinojini me kripë e piper.

5

Vendoseni të zihet 8-10 minuta derisa perimet dhe orizi janë zbutur.

6

Shtoni koriandër ose majdanoz dhe tashmë është gati.

Lini një koment