Sugjerojmë:

Supë me karrotë dhe xhinxher

Ingredientët

  • 2 lugë çaji vaj ulliri
  • 1 qepë
  • Kripë
  • Piper
  • karrota
  • 1 copë xhenxhefil të freskët
  • 2 pite
  • 1 lugë çaji pluhur kerri
  • 1/4 filxhan kos i thjeshtë grek ose salcë kosi

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 200 ° C.

2

Ngrohni 1 lugë çaji vaj në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.

3

Shtoni qepën dhe marinojeni me kripë dhe piper dhe gatuajeni 3 - 4 minuta.

4

Shtoni karrotat, xhenxhefil dhe 4 gota ujë dhe lerini të valojnë.

5

Ulni nxehtësinë dhe ziejeni derisa perimet janë të zbutur 15 - 20 minuta.

6

Duke përdorur një blender bëni pure përzierjen e perimeve.

7

Ndërkohë lyeni pitat me vajin e mbetur dhe spërkatni me salcë kerri dhe 1/8 lugë kripë.

8

Pritini pitat në copa trekëndëshe dhe futini në furrë të rrethuara me fletë pjekje.

9

Piqini deri sa të marrin kafe të artë, 8- 10 minuta.

10

Shpërndajeni supën në pjata dhe hidhni sipër kos dhe piper, nëse dëshironi.

11

Shërbejeni me pitet e pjekura.

Lini një koment