Darka/ RECETA

Supë krem perimesh. E domosdoshme për të luftuar gripin!

Supë krem perimesh. E domosdoshme për të luftuar gripin!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 35 minuta

Përpos ilaçeve, mënyra më e mirë për të luftuar gripin është përmes ushqimeve që konsumojmë veçanërisht kësaj periudhe delikate. Kjo supë perimesh, tepër e thjeshtë në përgatitje është sugjerimi ynë për sot!

Ingredientët

 • 2 litra lëng mishi ose ujë
 • 1-2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë mesatare, e grirë imët
 • 1-2 karotë, e prerë në copa të vogla
 • 2 patate mesatare të prera në kubik
 • 1 kungulleshkë
 • kripë, piper të zi
 • pak shafran

Udhëzimet

1

Në një tigan me pak vaj ulliri skuqni qepën e grirë imët dhe hudhrat. Shtoni me radhë perimet e lara mirë.

2

I përzieni mirë dhe i shtoni erëzat. Pas 5 minutash shtoni ujin e nxehtë ose lëngun e mishit.

3

I lini të ziejnë në zjarr mesatar për të paktën 30 minuta. Sapo perimet të jenë zbutur, i kaloni sipër një blender dore për ta bërë supën kremoze.

4

Provojeni në shije për ta rregulluar me kripë e piper.

5

Shërbejni supën të ngrohtë duke e servirur sipër me pak ajkë kosi nëse keni dëshirë.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ปั้มไลค์
  16/01/2020 at 5:10 pm

  Like!! Thank you for publishing this awesome article.

 • Leave a Reply