Sugjerojmë:

Supë krem me brokoli, djathë dhe perime

Ingredientët

 • 1 qepë të vogël, të copëtuar
 • 1 karrotë të mesme
 • 1 kërcell selino
 • 2 karafil hudher
 • 1 lugë çaji gjalpë
 • 2 lugë çaji miell
 • 2 1/2 gota supë pule ose supë me perime
 • 1 filxhan qumësht pa yndyrë
 • 2 patate të mesme
 • 1/4 lugë kripë dhe piper i freskët
 • 4 gota brokoli, copëtuar në copa të vogla
 • 1-1 / 2 gota djathë çedar me yndyrë të reduktuar
 • 2 feta djathi amerikan
 • 1 lugë çaji djathë parmixhano

Udhëzimet

1

Prisni qepën, karrotën, selinonë dhe hudhrën në një përpunues ushqimi.

2

Në një tenxhere të madhe shkrini gjalpin.

3

Shtoni perimet e copëtuara dhe lerini në ngrohje të ulët deri sa të zbuten, rreth 5 minuta.

4

Shtoni miell, kripë dhe piper në tenxhere dhe përzijini mirë.

5

Shtoni supën e pulës, qumësht dhe patate dhe vendosni në nxehtësi të lartë derisa të vlojnë pastaj mbulojini dhe gatuajini derisa patatet të jenë zbutur, rreth 10-15 minuta.

6

Shtoni brokolin, djathë parmixhano dhe përzijini mirë.

7

Rregullojeni për kripë e piper në shije dhe gatuajeni deri sa brokoli të gatuhet, rreth 5 minuta.

8

Shtoni djathin çedar dhe djathin amerikan,përzijini mirë dhe hiqini nga nxehtësia.

9

Duke përdorur një blender hidhini të gjithë përbërësit brenda deri sa të supa të bëhet kremoze.

Lini një koment