Spageti me qofte dhe djathë parmixhano

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 3 orë

Ingredientët

 • 1 pako mish viçi
 • 1/4 filxhan me therrime buke
 • 1/4 filxhan djathë parmixhano
 • 1/4 filxhan majdanoz i freskët
 • 1 vezë e madhe
 • 2 karafil hudher
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1/2 filxhan piper i kuq
 • Për salcën:
 • 2 kanaçe domate e konservuar
 • 2 lugë çaji pastë domatesh
 • 1/2 qepë të verdhë
 • 2 lugë çaji rigon
 • 1 hudhër
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Piper i kuq
 • 1 filxhan supë pule
 • 1 pako spageti
 • Djathë parmixhano
 • Majdanoz

Udhëzimet

1

Bëni qoftet: Në një tas të madh, përzieni së bashku mishin, thërrimet e bukës, parmixhanon, majdanozin, vezën, kripën dhe piperin e kuq.

2

Formoni 16 qofte dhe vendosni në një tigan.

3

Në një tjetër tas të madh, përzjeni së bashku domatet e konservuara, pasten e domateve, qepë, rigon, dhe hudhër.

4

Shtoni kripë, piper dhe një majë luge piper të kuq.

5

Hidh salcën mbi qofte.

6

Vendosini të piqen me një kapak sipër në nxehtësi të lartë për 3 orë derisa të jenë gatuar.

7

Gjatë orës së fundit të gatimit shtoni supë pule dhe spagetit duke i thyer në mes.

8

Zëvendësoni kapakun dhe vazhdoni të gatuani për 1 orë të mbetur.

9

Para se ti shërbeni shtoni djathin parmixhano.

Lini një koment