Sugjerojmë:

Sot për drekë: Gjellë me mish, patate dhe perime

600 gram mish viçi (i ndarë në thela të vogla)
3 lugë gjelle vaj ulliri
Kripë, piper të zi
2 qepë të grira imët
3 karota
1 degë selino
4 thelpi hudhra
8 gota lëng pule
2 filxhan me salcë domateje
1 lugë çaji rigon të thatë
½ lugë çaji trumzë të tharë
3 patate të prera në kubik të vegjël
1 filxhan kafe me misra të ngrira
1 filxhan me bizele të ngrira
1/3 filxhan me majdanoz të freskët

1.Në një tenxhere me pak vaj skuqni qepën. Sapo të zbutet shtoni edhe mishin dhe e përzieni mirë. Shtoni edhe hudhrat.
2.I shtoni pak kripë, piper dhe salcën e domateve.
3.Tani shtoni patatet.
4.Pas 4 minutash shtoni të gjitha perimet e tjera.
5.Shtoni lëngun e pulës dhe e lini gjellën të marrë një valë. Sapo ta pijë ujin, i shtoni sërish pasi të gjitha perimet dhe mishi duhet të ziejë mirë.
6.Pas 25 minutash i shtoni rigonin dhe trumzën. E lini edhe 15 minuta të tjera në zjarr. Provojeni sërish në shije për t’i shtuar kripë dhe piper (nëse është nevoja).
7.Shijojeni gjellën e ngrohtë duke i shtuar nëpër pjata pak majdanoz të freskët.

Lini një koment