Si të përgatisim granola në shtëpi

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 75 min

Ingredientët

  • 3 filxhanë tërshërë
  • 1 filxhan bajame të pjekura
  • 3/4 filxhan kokos të copëtuar
  • Sheqer kaf
  • Shurup panje
  • 1/4 filxhan vaj perimesh
  • 3/4 lugë çaji kripë
  • 1 filxhan rrush të thatë

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 170 gradë C.

2

Në një tas të madh, kombinoni tërshërë, arrë kokos dhe sheqer kaf.

3

Në një tas të veçantë, kombinoni shurupin e panjes, vajin dhe kripën.

4

Kombinoni të dy përzierjet dhe hidhini mbi 2 fleta pjekje.

5

Gatuajini për 1 orë dhe 15 minuta, duke i nxitur herë pas here për të arritur një ngjyrë të barabartë.

6

Hiqini nga furra dhe transferoji në një tas të madh.

7

Shtonirrush të thatë dhe përziejeni deri sa të shpërndahet në mënyrë të barabartë.

Lini një koment