Sugjerojmë:

Sanduiç me kotoletë pule dhe mocarela

Koha e përgatitjes: 15 min Koha e gatimit: 10 min

Ingredientët

  • 4 kotoleta pule
  • 1 1/2 lugë vaj ulliri
  • Kripë
  • Piper
  • 4 feta proshutë të zezë
  • 8 feta mocarela e tymosur
  • 1 bagetë (bukë)
  • 3 lugë gjelle gjalpi i pakripur
  • 3 lugë mustardë
  • 1 grusht lakra ose rukola

Udhëzimet

1

Ngroheni skarën.

2

Rreshtoni një fletë pjekje me fletë metalike dhe në mënyrë të barabartë hapni mishin e pulës në qendër.

3

Lyejini kotoletat me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe marinojeni me kripë dhe piper.

4

Piqini duke rrotulluar fletën e pjekjes sipas nevojës në mënyrë që të gatuhen në mënyrë të barabartë, 2 deri në 3 minuta.

5

Hiqeni fletën e pjekjes nga furra dhe hidhni mbi çdo kotoletë 1 proshutë dhe 2 feta mocarele.

6

Piqini derisa djathi të shkrihet, 1 deri në 2 minuta.

7

Marinojini me kripë dhe vaj ulliri.

8

Ndërkohë priteni bagetën në 4 pjesë të barabarta, pastaj ndajeni në mes.

9

Lyeni gjysmën e poshtme me gjalpë dhe gjysmën e sipërme me mustardë.

10

Hidhni lakërishtën me gjysmën e 1/2 lugë gjelle vaj ulliri dhe shtoni kripë dhe piper.

11

Shtoni kotoletën me proshutë dhe mocarela në mes.

12

Sanduiçi juaj është gati, ju bëftë mirë!

Lini një koment