Sugjerojmë:

Rizoto me karkaleca, kungull dhe xhinxher

Ingredientët

 • 1 gotë oriz
 • 7 karkaleca
 • 1 kungulleshkë
 • Gjysmë kokrre xhinxher
 • Gjysmë kokrre qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 gotë verë e bardhë
 • 1 gotë ujë
 • Vaj ulliri
 • Kripë
 • Piper
 • Majdanoz

Udhëzimet

1

Priteni kungulleshkën dhe qepën në copa të vogla, ndërsa xhinxherin në feta të holla.

2

Skuqni qepën në një tigan me vaj ulliri.

3

Shtoni 1 gotë oriz dhe skuqeni për disa minuta.

4

Hidhni 1 gotë ujë dhe lëreni të ziejë.

5

Në një tigan tjetër me pak vaj ulliri skuqni hudhrën e copëtuar.

6

Shtoni karkalecat dhe xhinxherin dhe skuqini për disa minuta.

7

Hidhni 1 gotë verë të bardhë, kripë dhe piper.

8

Shtoni kungulleshkën, orizin e gatuar dhe 3 lugë gjelle oriz.

9

Shtoni pak majdanoz dhe përzijeni mirë.

10

Hidheni në një pjatë për servirje dhe dekorojeni me majdanoz.

Lini një koment