Sugjerojmë:

Receta spanjolle: Oriz i gatuar me domate dhe speca

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 30 min

Ingredientët

  • 2 lugë vaj vegjetal
  • 1 filxhan oriz të bardhë të papjekur
  • 1 qepë
  • 1/2 spec jeshil
  • 2 gota ujë
  • 1 kuti me domate të pera në kube dhe speca jeshilë
  • 2 lugë çaji spec djegës pluhur
  • 1 lugë çaji kripë

Udhëzimet

1

Nxehtni vajin në një tigan të thellë mbi nxehtësinë mesatare.

2

Shtoni oriz, qepë, dhe speca deri sa orizi të bëhet kaf dhe qepët janë zbutur.

3

Shtoni ujë dhe domate.

4

Hidhni specin djegës pluhur dhe kripë.

5

Përzijini dhe gatuajeni për 30 minuta.

Lini një koment