Sugjerojmë:

Receta e ditës: Lazanja në formë zemre për të dashuruarit!

Lazanja në formë zemre

Persona: 2
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 40 minuta

Ingredientët

 • 2 qepë të grira imët
 • 2 thelpi hudhra
 • Pak rigon
 • 200 gram mish të grirë
 • kripë dhe piper të zi
 • 5 lugë gjelle salcë domatesh
 • 2 gota ujë
 • 150 gram rikota
 • 150 gram mozarela
 • 2 vezë
 • 100 gram djathë parmexhano
 • pak majdanoz

Udhëzimet

1

Grini imët qepën dhe e skuqni me pak vaj. Shtoni hudhrat dhe rigonin.

2

Pasi qepa të jetë vyshkur shtoni mishin e grirë, kripën dhe piperin. E lini masën në zjarr derisa të trashet.

3

E trazoni mirë dhe më pas shtoni salcën e domateve. Shtoni edhe ujin.

4

Ndërkohë në një enë tjetër përzieni rikotën, mozarelën, vezën dhe djathin parmixhano. Shtoni pak majdanoz, kripë dhe piper.

5

Do të merrni një enë në formë zemre. Vendosni një shtresë petësh lazanja të gatshme. Vendosni një shtresë nga masa me mish dhe një shtresë tjetër nga masa me djathë që përgatitëm.

6

Vendosni një shtresë tjetër petësh. Përsëriteni dy herë mbushjen.

7

Në fund mblidhni cepat e petëve. E fusni në furrë për t’u pjekur në temperaturë 180 gradë celsius për 40 minuta. Ju bëftë mirë dhe mos harroni të dhuroni shumë dashuri!

Lini një koment