Sugjerojmë:

Puff meksikane me avokado dhe djathë

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 10 min

Ingredientët

  • 1 avokado
  • 1 domate
  • 40 gr djathë çedar
  • 2 peta ëmbëlsirash të gatshme
  • 1 vezë e rrahur
  • 280 gr kos natyral
  • 1 grusht qepë të njoma, të copëtuara imët

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 220 gradë dhe vendosni letër pjekje në pllakat e pjekjes.

2

Kombinoni avokado, domate dhe djathë në një tas dhe shtoni kripë për shije.

3

Pritni çdo petë në 4 copa.

4

Vendosni një të katërtën e përzierjes së avokados mbi një copë petë.

5

Pastrojini skajet dhe shtypini mirë që t'i vulosni.

6

Përsëriteni këtë proces me të gjitha petat dhe vendosini drejtkëndëshat në tavë.

7

Lyejini sipër me vezën e rrahur dhe futini në furrë të piqen për 10 minuta, derisa të fryhen dhe të marrin ngjyrë të artë.

8

Ndërkohë, hidhni kos dhe qepë të njoma në një tas.

9

Sherbejini pufet me salcën e kosit me qepë.

Lini një koment