Peta me spinaq dhe djathë për mëngjesin tuaj

Koha e përgatitjes: 20 min Koha e gatimit: 20 min

Ingredientët

  • 2 vezë të mëdha
  • 1 filxhan djathë ricotta
  • 1 filxhan spinaq
  • 1 filxhan borzilok,
  • 1/4 filxhan domate të thata
  • 1/4 lugë çaji piper
  • Kripë
  • 2 peta të ruajtura në frigorifer
  • Fara susami, për spërkatje

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 220 gradë dhe futni brenda një fletë pjekje.

2

Në tas të vogël, hidhni së bashku 1 vezë me 1 lugë gjelle ujë dhe lereni mënjanë.

3

Në një tas tjetër kombinoni ricotta, spinaq, borzilok, domate, piper të kuq, vezën e mbetur dhe kripë.

4

Ndajini petat në 4 copa të vogla dhe mbushini me përzierjen e ricottave në një anë.

5

Mbyllini petat me mbushjen brenda dhe shtypni skajet me pirun .

6

Transferojini në fletën e përgatitur për pjekje.

7

Spërkateni sipërfaqen e tyre me përzierjen e vezëve dhe me farat e susamit, nëse dëshironi.

8

Piqni deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë, 16 deri në 20 minuta.

Lini një koment