Pepperoni me djathë dhe vezë të skuqura

Koha e përgatitjes: 7 min Koha e gatimit: 8 min

Ingredientët

  • 1 lugë çaji vaj
  • 1/4 sallam pikant pepperoni, i nxirë dhe i prerë hollë
  • 2 lugë gjalpë të pakripur
  • 6 vezë të mëdha
  • 1/2 filxhan qumësht
  • Kripë
  • Piper i freskët
  • 3/4 filxhan djathë çedar
  • 1 qepë e njomë

Udhëzimet

1

Ngrohni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.

2

Shtoni pepperoni dhe skuqeni, duke u kthyer sipas nevojës, deri sa të marrë ngjyrë edhe rreth skajeve.

3

Transferojeni në peshqir letre për të kulluar vajin dhe fshijeni tiganin.

4

Shkrini gjalpin në tigan dhe futni vezët dhe qumështin në një tas.

5

Shtoni në tigan 1/2 lugë çaji kripë, dhe piper për shije.

6

Gatuajeni dhe përzijini me një spatul gome për të parandaluar vezët nga fërkimi, 2-3 minuta.

7

Shtoni djathin çedar, pepperoni dhe qepën, mbulojeni me kapak dhe gatuajeni për 1 minutë.

Lini një koment