Sugjerojmë:

Patate të skuqura me speca dhe erëza

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 40 min

Ingredientët

  • 5 patate të kuqe, të ndara në kube të imëta
  • 4 karafil hudhre
  • 1 qepë
  • 1 spec jeshil
  • 1 spec i kuq
  • 1/4 filxhan vaj ulliri
  • Gjalpë i shkrirë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1/2 lugë çaji piper

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 225 gradë C.

2

Në një tas të madh, hidhni së bashku patatet, hudhren, qepën, specin jeshil, specin e kuq, vajin e ullirit, gjalpin, kripën, piperin dhe kripën.

3

Piqini për 20 - 25 minuta, duke i përzier në tigan.

4

Ngrini nxehtësinë në 500 gradë dhe piqeni derisa të marrë ngjyrë kafe, 10 - 15 minuta.

5

Marinojeni me kripë dhe piper sipas dëshirës.

Lini një koment