Pancakes me shurup boronice dhe kos

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 25 min

Ingredientët

 • 1 kuti boronica
 • 1 kuti shurup panje
 • Miell
 • 2 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1/2 lugë çaji sodë buke
 • Kripë
 • Dhallë
 • 2 vezë
 • Sheqer
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 1 lugë çaji ekstrakt i pastër vanilje
 • 4 lugë çaji gjalpë pa kripë
 • Kos, për ta shërbyer

Udhëzimet

1

Ndizni furrën në 220 gradë dhe vendosni një fletë pjekje.

2

Në një tigan të vogël, kombinoni boronicat dhe shurupin dhe gatuajini në zjarr të ulët derisa të nxehet, rreth 5 minuta.

3

Në një tas të madh, futni së bashku miellin, pluhurin e pjekjes, sodë buke dhe kripë.

4

Në një tas të dytë, hidhni bashkë dhallë, vezë, sheqer, mjaltë dhe vanilje.

5

Shkrini 3 lugë gjelle gjalpë dhe futeni në përzierjen e mësipërme.

6

Derdhni përbërësit e lagët mbi ato të thata dhe përzijeni derisa të mos mbeten gjurmë mielli (përzierja të jetë e lëngshme).

7

Hiqni me kujdes tiganin nga zjarri dhe shtoni një lugë gjalpë, pastaj hidhni brumin e përgatitur në masa të vogla.

8

Piqini petullat deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë.

9

Pasi t'i hiqni shërbejini me salcën e butë të boronicës dhe kos.

Lini një koment