Pancakes me shegë janë zgjedhja e një mëngjesi të shijshëm

Koha e përgatitjes: 15 min Koha e gatimit: 10 min

Ingredientët

  • Miell
  • Sheqer
  • Sodë buke
  • Kripë
  • Vezë
  • Vanilje
  • Kos
  • Shegë

Udhëzimet

1

Bëni bashkë miell, sheqer, sodë buke dhe kripë në një tas të vogël. Në nje tas tjetër hidhni kosin dhe ngadalë miksojeni me kokrrat e shegës.

2

Trazojini deri sa të bëhet një masë e tërë.

3

Rrihni vezën me vanilje në një tas tjetër dhe shtoni përzierjen e miellit me kos.

4

Miksojini bashkë deri sa të bëhet një masë e kombinuar.

5

Në një tigan që nuk ngjit, ngroheni me zjarr të ulët dhe hidhini pak vaj ose gjalp.

6

Hidhni 2 lugë gjelle nga masa e pancakes dhe gatuajeni deri sa të formojnë flluska të vogla në skaje ose ngjyra të bëhet si e artë.

7

Shërbejeni me kos të ftohtë dhe dekorojeni me kokrra shege.

Lini një koment