Sugjerojmë:

Muffins të kripura me proshutë dhe djathë

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 40 min

Ingredientët

  • 3 vezë të mëdha
  • 1 filxhan qumësht
  • 1 filxhan miell
  • 3 lugë çaji gjalpë i shkrirë
  • 1/4 lugë çaji kripë
  • 4 copa proshutë të copëtuar
  • 1/2 filxhan djathë çedar
  • 1/4 filxhan djathë parmixhano

Udhëzimet

1

Ngrohni furrën në 200 gradë C.

2

Lyejeni tiganin me gjalpë dhe në blender hidhni vezë, qumësht, miell, gjalpë dhe kripë derisa të krijohet një masë.

3

Përzieni brenda proshutë, djathë çedar dhe parmixhano.

4

Ndajeni brumin në mënyrë të barabartë në tigan dhe piqeni 40 minuta.

5

Me thikë të vogël ndani secilin muffins në krye dhe hiqeni nga furra.

6

Shërbejini të ngrohta.

Lini një koment