Mousse me qumësht dhe limon: ëmbëlsirat perfekte për t’i mbyllur vaktet ëmbël

Mousse me qumësht dhe limon: ëmbëlsirat perfekte për t’i mbyllur vaktet ëmbël

Persona: 6
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 25 minuta

Mousse me qumësht dhe limon është një ëmbëlsirë e freskët dhe me shije delikate, perfekte për t’i përmbyllur vaktet me shije. E thjeshtë për t’u përgatitur dhe mund të serviret me biskota me bajame: një binom perfekt dhe i parezistueshëm. Le të shohim së bashku recetën.

Ingredientët

  • 220 ml qumësht i kondensuar pa sheqer
  • 220 ml qumësht i kondensuar me sheqer
  • 5 vezë
  • 70 gr sheqer
  • 80 ml verë Porto
  • Pak kanellë pluhur
  • Pak lëng limoni

Udhëzimet

1

Në një tenxhere përzieni dy llojet e qumështit të kondensuar, vendosini të ziejnë në zjarr të ulët dhe lëreni përzierjen 5 minuta derisa të jetë trashur.

2

Thyeni vezët dhe ndani të bardhat nga të verdhat. Shtojani të verdhat kremit me qumësht dhe përziejini me rrahës elektrik.

3

Ndajeni përzierjen në gota dhe lëreni të ftohet.

4

Hidhni verën në një tenxhere, shtoni sheqerin dhe lëreni të ziejë në zjarrë të ulët per 20 minuta derisa të arrijë në formë shurupi.

5

Rrihni të bardhat e vezëve me 3 pika limon dhe duke vazhduar rrahjen, shtoni shurupin e verës.

6

Më pas, këtë përbërje hidheni në një qese kuzhine dhe dekoroni me të gotat ku keni vendosur bazën e mousse.

7

Spërkatini gotat me kanellë pluhur dhe servirini me biskota me bajame.

Lini një koment