Mish pule i gatuar me proshutë, kërpudha dhe trumzë

Koha e përgatitjes: 5 min Koha e gatimit: 25 min

Ingredientët

 • 4 feta proshutë
 • 1 kg kofshë pule pa lëkurë
 • Kripë
 • Piper i zi
 • 1 qepë të vogël të kuqe
 • 1 kuti kërpudha, në feta
 • 1 trung i vogël trumzë
 • 3/4 filxhan supë pule
 • 3/4 filxhan krem
 • 1/3 filxhan djathë parmixhano
 • Lëngu i 1 limoni
 • Majdanoz të copëtuar, për garniturë

Udhëzimet

1

Në një tigan të madh mbi nxehtësinë e mesme, hidhni proshutën dhe gatuajeni rreth 8 minuta.

2

Hidhini fetat në një pjatë të veshur me peshqir dhe rezervoni rreth 2 lugë yndyre në tigan.

3

Marinoni mishin e pulës me kripë dhe piper.

4

Rritni nxehtësinë në të lartë, pastaj shtoni pulën në tigan.

5

Gatuajeni deri sa të marrë ngjyrë rreth 5 minuta, pastaj kthejeni dhe nga ana tjetër dhe gatuajini rreth 5 minuta më shumë.

6

Hiqeni pulën nga tigani dhe vendosni mënjanë.

7

Shtoni qepën dhe gatuajeni deri sa të zbutet, rreth 5 minuta.

8

Shtoni kërpudhat dhe marinojeni me kripë dhe piper.

9

Gatuajini duke e nxitur shpesh, rreth 5 minuta.

10

Shtoni supë pule, krem, djathë parmixhano, trumzë dhe lëng limoni.

11

Vereni përzierjen të ziejë dhe lereni të gatuhet 5 minuta.

12

Kthejeni pulën në tigan dhe ziejeni derisa pula është gatuar, rreth 10 minuta më shumë.

13

Copëtoni proshutën dhe hidheni mbi mishin e pulës.

Lini një koment