20-30 min/ Dreka/ Kuzhinë/ Kuzhinë mesdhetare/ RECETA/ SA KOHË KE?

Merluc me kunguj dhe salcë marinanara

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Ingredientët

 • 1 filxhan salcë marinara
 • 2 kunguj të njomë
 • 4 fileto merluci
 • Kripë
 • Piper
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 2 thelpi hudhër
 • 1/4 lugë piper i kuq
 • 1 dorë spinaq
 • 1 panine

Udhëzimet

1

Në një tigan kombinoni salcën marinara dhe kungullin e njomë.

2

Shtoni brenda merlucin me 1/4 lugë çaji kripë dhe piper.

3

Gatuajeni 7 minuta ose derisa merluci të marrë ngjyrë të errët.

4

Ndërkohë në një tenxhere ngrohni vajin e ullirit.

5

Shtoni hudhër dhe piper të kuq të grimcuar dhe gatuajeni 1 minutë, duke e trazuar.

6

Shtoni spinaqin dhe 1/8 lugë çaji kripë.

7

Gatuajeni 5 minuta ose derisa spinaqi të jetë zier, duke e trazuar herë pas here.

8

Hidheni në pjata ku doni ta shërbeni, spianqin poshtë ndërsa mërlucin lart me salcë.

9

Shërbejeni me panine gruri.

Nutrition

 • 320 Calories

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply