Sugjerojmë:

Mëngjes me perime të pjekura dhe vezë

Ingredientët

  • 4 kërpudha të mëdha
  • 8 domate, të përgjysmuara
  • 1 karafil hudhër
  • 2 lugë vaj ulliri
  • 200 gr spinaq
  • 4 vezë

Udhëzimet

1

Ngrohni furrën në 200 gradë C.

2

Vendosni kërpudhat dhe domatet në një tavë në furrë.

3

Ndani hudhrën midis tyre dhe rreshkisni pak vaj dhe disa erëza, pastaj piqini për 10 minuta.

4

Ndërkohë, vendosni spinaqin në një tenxhere të ziejë.

5

Shtrydhni ujin e tepërt, pastaj shtoni spinaqin në tavë.

6

Bëni pak hapësirë mes perimeve dhe hidhni vezët të piqen.

7

Kthejeni tavën në furrë dhe gatuajini për 8-10 minuta ose derisa veza të jetë gatuar sipas dëshirës tuaj.

Lini një koment