Mëngjes i shpejtë me drithëra dhe pure kungulli

Koha e përgatitjes: 5 min Koha e gatimit: 15 min

Ingredientët

  • 3 e 1/2 gota qumësht
  • 2 gota tërshërë
  • 1 filxhan pure kungulli të konservuar
  • 1 lugë çaji kanellë
  • 1/2 lugë çaji kripë
  • 1/2 lugë çaji xhenxhefil
  • 1/4 lugë çaji arrëmyshk
  • 2 lugë sheqer kaf
  • 2 lugë arra amerikane

Udhëzimet

1

Përzieni qumësht, tërshërë, pure kungulli, kanellë, kripë, xhenxhefil dhe arrëmyshk së bashku në një tas 4 litër në mikrovalë.

2

Gatuajeni në nxehtësi të lartë për 12 - 15 minuta.

3

Pastaj sherbejeni duke i hedhur siper sheqer kaf dhe arra amerikane.

Lini një koment