Sugjerojmë:

Makarona me salcë dhe djathë

Koha e përgatitjes: 5 min Koha e gatimit: 25 min

Ingredientët

  • Kripë
  • 1 pako makarona
  • 4 filxhanë zarzavate të grira
  • 5 gota birrë
  • 2/3 filxhan salcë
  • 6 gota djathë amerikan, i copëtuar
  • 4 copa djathë çedar
  • 4 copa djathë Havarti, i copëtuar
  • Piper i zi

Udhëzimet

1

Vini një tenxhere të madhe me ujë të kripur në nxehtësi.

2

Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit, kullojini dhe lerini mënjanë.

3

Kombinoni birrën dhe salcën në një tigan të madh mbi ngrohje mesatare dhe gatuajeni deri sa të ziejë.

4

Përzjeni djathrat çedar dhe Havarti dhe gatuajini mbi nxehtësi të ulët, deri sa i gjithë djathi të shkrijë.

5

Shtoni makarona dhe zarzavatet dhe marinojini me kripë dhe piper.

6

Shërbejeni menjëherë!

Lini një koment