Locione të përgatitura vetë që mbajnë mizat dhe mushkonjat larg

Doni të mbani mizat dhe mushkonjat larg shtëpisë, por nuk ju pëlqen aroma e spray-ve për këto insekte? Doni gjithashtu të shmangni kimikatet e dëmshme që përmbajnë këto spray?

Më poshtë kemi një zgjidhje! Disa locione në formë sapuni me aromë të këndshme, por që do të mbajnë larg mizat e mushkonjat! Kështu do të shmangni edhe kimikatet e dëmshme edhe pickimet e insekteve.

Gjëra që ju duhen:

  • 1 ¼  gotë copëza dylli blete
  • 1 gotë gjalpë Shea
  • ½ gote vaj kokosi
  • ½ gote vaj për trupin
  • Forma silikoni

 

Si fillim, vendosni dyllin e bletës, gjalpin shea dhe vajin e kokosit në një tas mikrovale. Lëreni për një minutë në nxehtësi maksimale. Përziejini. Përsëriteni derisa përzierja të shkrirjë krejtësisht (rreth 4-5 minuta).

Më pas shtojini dhe vajin e trupit dhe përziejeni mirë.

Hidheni përzierjen menjëherë në forma silikoni dhe lëreni të ftohet. Vendosini në frigorifer për t’u ftohur më shpejt.

Hiqini nga format dhe më pas, përmes duarve masazhojini në trup për t’u absorbuar më mirë nga lëkura.

Lini një koment