Sugjerojmë:

Linguine me peshk ton, speca dhe limon

Ingredientët

  • 400 gr linguine
  • 2 e 1/2 lugë vaj ulliri
  • 400 gr peshk ton
  • 2 karafil hudhër
  • 1 spec të vogël të kuq
  • 1/2 filxhan lëng limoni
  • 1/3 filxhan fara pishe
  • 1/3 filxhan borzilok të freskët

Udhëzimet

1

Gatuani makarona në një tigan të madh me ujë të valuar të kripur, duke ndjekur udhëzimet e paketimit.

2

Kullojini dhe rezervoni 1/4 filxhan lëng.

3

Ndërkohë, ngrohni 1 lugë gjelle vaj në një tigan të madh mbi nxehtësi të lartë.

4

Shtoni tonin dhe gatuajeni për 1 minutë në çdo anë.

5

Hidheni në një pjatë dhe mbulojeni për ta mbajtur ngrohtë.

6

Nxehtni 1 lugë gjelle vaj në tigan mbi nxehtësi të ulët.

7

Shtoni hudhrën dhe specin dhe gatuajeni për 1 minutë.

8

Shtoni lëng limoni dhe makaronat në tenxhere.

9

Hidhni salcën e përgatitur në makarona.

10

Shtoni dhe lëngun e rezervuar, peshkun ton, farat e pishes, borzilok dhe vajin e mbetur.

11

Marinojeni me kripë dhe piper dhe sherbejini.

Lini një koment