Liker rozmarine

Liker rozmarine

Persona: 10
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 10 minuta

Aromatik dhe i shijshëm, likeri me rozmarinë i përgatitur me gjethet ose lulet e kësaj bime, shumë të lehta për t’u gjetur, është vërtet ekonomik. Ja receta jonë në dy hapa:

Ingredientët

  • 1 l raki rrushi (jo e fortë)
  • 400 gr sheqer
  • 0.5 l ujë mineral natyral
  • 80 gr rozmarinë
  • 1 lugë gjelle lule rozmarine
  • Lëkura e një portokalli

Udhëzimet

1

Vendosni gjethet dhe lulet e rozmarinës në një vazo qelqi (nëse dëshironi mund të shtoni edhe gjysmë luge gjelle lule livande të thata) së bashku me rakinë dhe lëkurën e një portokalli. Lërini të paktën për 7 ditë në errësirë duke i përzier herë pas here.

2

Shkrini sheqerin në ½ litër ujë, vendoseni për të zier në zjarr të ulët për 10 minuta, më pas lëreni të ftohet. Hidhni shurupin në vazon me rozmarinë më pas, lëreni të pushojë për dy orë, kullojeni, transferojeni në një shishe për liker dhe lëreni të pushojë për 20 ditë. Pasi e keni përgatitur, ky liker mund të ruhet deri në 3 muaj.

Lini një koment