Sugjerojmë:

Kuzhinierët tanë

Fundim Gjepali

Fundim Gjepali është një nga shefat e kuzhinës më të njohur në Shqipëri. Ai e filloi karrierën e tij vitë më parë në Itali si ndihmës në kuzhinë, ku falë talentit shumë shpejt arriti të bëhej shef kuzhine. Gjepali ka marrë pjesë në disa praktika dhe konferenca në Francë, Spanjë, Itali, ku ai ka mësuar më shumë për gatimin, jo thjesht receta të reja, por për shkrirjen e mundshme të përbërësve, metodat, teknikat e ndërtimit të pjatave… Në shumë konkurse ai është vlerësuar për aftësinë e tij të jashtëzakonshme në gatim. Në vitin 2014 ai u nderua me çmimin e parë në “Gran Prix të International”. Kuzhina mesdhetare dhe është shpërblyer edhe me dy pirun nga “Gambero Rosso” udhëhequr nga viti 2012 deri më tani. Në tetor 2016 Gjepali fitoi konkursin “La Granda” për recetën më të mirë të mishit dhe nderua nga udhëzues historik “Touring Club Italiano “me restorant “Antico Arco”. Sot kuzhinieri i famshëm shqiptar drejton 3 restorante: “Antico Arco” në Romë, “Padam” në Tiranë dhe “Agroturizëm Gjepali” në Shijak.

Më shumë

Vangelis Zoga

Historia e shefit të njohur të kuzhinës me origjinë shqiptare Vangelis Zoga ka filluar vite më parë në shtetin fqinj grek. Eksperiencat e tij të para kanë nisur në Selanik e më vonë në Antalya(Turqi) dhe në vitin 2012 Zogas udhëtoi drejt Hollandës në një tjetër restorant grek. Pas një viti në Hollandë kuzhinieri i njohur u rikthye në Greqi, ndërsa prej vitit 2015 ai drejton kuzhinën e “Rock Bar” (Ayana Resort) në Bali (Indonezi). Ayana Resort është një nga resortet më të famshme në Bali dhe kuzhina mesdhetare drejtuar nga kuzhinieri shqiptar janë ndër preferencat kryesore të pushuesve nga mbarë bota.

Më shumë

Dritan Shehu

Dritan Shehu është kuzhinieri shqiptar, që pas eksperincës prej 10 vitesh në Verona të Italisë vendosi të kthehej në Tiranë dhe të hapte restorantin e tij “Verona”.

Më shumë