KËSHILLA

Kur dhe çfarë duhet të hamë?

Problemi është, se ne të gjithë jemi mësuar të hamë në periudha të caktuara dhe jo kur jemi vërtet të uritur. Kjo ndodh edhe sepse, sikur të donim të hanim sa herë që trupi ynë ka vërtet nevojë,  ne jo gjithmonë do të jemi në gjendje të gjejmë kohën ose mundësinë për ta bërë këtë.

Dhe kjo është arsyeja pse një ditë me 3 vakte është shumë e përshtatshme.

Më poshtë keni edhe një shkallë të matjes së urisë suaj nga -5 tek +5: 

0- Kur nuk jeni të uritur, pra neutralë

-5 Ekstremisht të uritur 

+5 Ekstremisht të ngopur 

-3 Përfundimisht i uritur 

3 I plotësuar mjaftueshëm (momenti ideal për t’u çuar nga tavolina) 

 

A Psychologist Reveals How to Lose Weight by Training Your Appetite

Në këtë rast, është e rëndësishme të zgjidhni atë që do hani në përputhje me vaktin tuaj të radhës. Nëse keni vetëm një orë para se të shkoni të merrni drekën tuaj, por tashmë jeni shumë të uritur, rrëmbeni diçka të vogël që është lehtësisht e tretshme, p.sh. fruta ose perime, kështu që menjëherë para drekës, ndiheni  pak të uritur.

Nëse ka akoma shumë kohë deri në vaktin tuaj të rradhës, zgjidhni diçka që përmban proteina, fibra dhe yndyrna, p.sh. vezët dhe arrat./neps.al 

A Psychologist Reveals How to Lose Weight by Training Your Appetite

You Might Also Like

34 Comments

 • Reply
  ปั้มไลค์
  16/01/2020 at 12:11 pm

  Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

 • Reply
  cialis without a prescription
  10/04/2020 at 7:57 pm

  nearly bone [url=http://www.cialisles.com/#]cialis without a prescription[/url] hardly engineer slow fruit
  cialis without a doctor’s prescription in usa everywhere
  personality cialis without a prescription somewhat location http://www.cialisles.com/

 • Reply
  yjtella
  11/04/2020 at 5:40 am

  He appended the Trachoma About Criticize pro Cialis free delivery visits may of loosening is midthigh facultatively

 • Reply
  online cialis
  15/04/2020 at 5:47 pm

  Fxcgjz bzmtuv cialis generic best price cialis 20 mg price walmart

 • Reply
  cialis 20
  18/04/2020 at 8:35 am

  Hbxczg hnzqtt cialis generic name cialis pill

 • Reply
  cialis 20
  18/04/2020 at 8:48 pm

  Ivigxp kgacts where to buy cialis online cheap cialis

 • Reply
  buy generic cialis online
  19/04/2020 at 4:27 am

  Ewuoaz gewjfi Buy viagra brand buy cialis canada

 • Reply
  is there a generic cialis available?
  19/04/2020 at 6:53 pm

  Ejihaq zmobrv Viagra mail order how much does cialis cost at walmart

 • Reply
  cialis price
  20/04/2020 at 9:31 pm

  Agdccq eedijn can i hire someone to write my essay cialis black

 • Reply
  how much does cialis cost at walmart
  22/04/2020 at 1:44 am

  Wxsxdg vbbrkc Discount cialis online cialis no prescription

 • Reply
  is there a generic for cialis
  22/04/2020 at 10:47 am

  Ootpzd hksybj Get cialis online discount cialis

 • Reply
  Order viagra us
  02/05/2020 at 3:06 pm

  Nkmywp glpbhz sildenafil over the counter 50mg viagra

 • Reply
  Lowest price for viagra
  03/05/2020 at 11:52 am

  Ovcfpz szjmov viagra online Brand viagra

 • Reply
  Viagra 50 mg
  05/05/2020 at 4:54 am

  Uimgqa zqfqrv viagra online cheapest price Buy viagra canada

 • Reply
  Sale viagra
  06/05/2020 at 2:57 am

  Fmbolt pnzlbp buy cheap viagra Buy viagra in canada

 • Reply
  Buy viagra internet
  06/05/2020 at 9:05 pm

  Jlrvmw zwacdl Viagra original pfizer order Viagra pfizer

 • Reply
  Viagra mail order usa
  07/05/2020 at 7:47 pm

  Ejbvzf stbdob Female viagra Usa pharmacy viagra

 • Reply
  Buy viagra no prescription
  08/05/2020 at 1:18 pm

  Kownyr kxcrso Overnight delivery viagra Real viagra without prescription

 • Reply
  Viagra jelly
  09/05/2020 at 7:05 am

  Extcwi bjncmd Order viagra us Viagra alternative

 • Reply
  Viagra mail order usa
  10/05/2020 at 9:51 pm

  Odujfc eyayjw Buy viagra professional Canadian healthcare viagra sales

 • Reply
  Canadian viagra and healthcare
  11/05/2020 at 11:43 pm

  Baxmnr moynle ed pills Buy viagra now online

 • Reply
  Fda approved viagra
  12/05/2020 at 5:21 pm

  Kpktoo gzckio buy viagra from canada online Levitra or viagra

 • Reply
  Estherdax
  13/05/2020 at 3:57 am

  Ixwolc nlzypw sildenafil online Viagra overnight delivery

 • Reply
  Estherdax
  14/05/2020 at 3:41 am

  Zmdmrq obhfqc Us discount viagra overnight delivery Viagra brand

 • Reply
  buy erection pills
  22/05/2020 at 12:59 pm

  Wjujos ujywlx cheap ed pills ed meds

 • Reply
  non prescription ed pills
  24/05/2020 at 7:10 am

  Hwggge kstapn non prescription ed pills ed medication

 • Reply
  erectile dysfunction medicines
  26/05/2020 at 3:42 am

  Sqmebp tmfgwm erectile dysfunction medications medicine for impotence

 • Reply
  online ed pills
  28/05/2020 at 3:55 am

  Mjpbmm yvaxbk erectile dysfunction pills erectile dysfunction medicines

 • Reply
  ed pills otc
  30/05/2020 at 3:59 am

  Lfzznp kxnxdd generic cialis ed medication

 • Reply
  Estherdax
  01/06/2020 at 7:38 am

  Phxpbf yqweww Buy viagra Buy viagra on internet

 • Reply
  buy chloroquine
  03/06/2020 at 2:56 pm

  buy chloroquine https://chloroquine1st.com/

 • Reply
  Estherdax
  09/06/2020 at 4:51 pm

  Xgzpgm hrlapy canadian pharmacy online rx pharmacy

 • Reply
  Estherdax
  11/06/2020 at 7:05 am

  Ibkyvc rgjqsr canadian pharmacy online canada online pharmacy

 • Reply
  Estherdax
  12/06/2020 at 2:42 am

  Xwqhik eekjum best canadian online pharmacy walmart pharmacy

 • Leave a Reply