Kujdes! Këto 4 ushqime mund t’ju shpërfytyrojnë

Gjithmonë ju kanë treguar se vera, qumështi apo gluteni janë ushqime të domosdoshme dhe shumë të shëndetshme për trupin tuaj. Por askush nuk ju ka thënë me siguri që janë po aq të rrezikshme për lëkurën tuaj, sidomos fytyrën.

Prandaj para se ti konsumoni sërish hidhini një sy fakteve mëposhtë:

 

1.Vera

Veç sheqerit që përmban, vera ka edhe pesticide që bëjnë që alkooli të dehidratojë trupin tuaj. Kjo  bën që edhe lëkura e fytyrës suaj të skuqet, irritohet dhe të dehidratohet.

2.Qumështi

Qumështi që ju shtoni në kafen tuaj apo hani me produkte të tjera, bën që ngjyra e lëkurës tuaj të ndryshojë tërësisht, duke shkaktuar akne, sy të nxira dhe irritim të madh të lëkurës.

3.Sheqernat

Sheqernat që ne marim nëpërmjet ushqimeve të caktuara, përveçse ndikojnë në shtimin e peshës, diabetit, bëjnë edhe që lëkura  e fytyrës suaj të pësojë ndryshime të mëdha, duke u shpërfytyruar tërësisht.

4.Gluteni

Përveçse dhimbjes së madhe të kokës, marrja e ushqimeve me gluten reflektohet tërësisht në fytyrën tuaj dhe gjendjen e saj. Skuqje, akne të mëdha dhe ndryshimi i ngjyrës së saj janë vetëm disa nga simptomat.

Lini një koment