Sugjerojmë:

Krahët e pulës nuk kishin qenë kurrë kaq të shijshme!

Krahë pule

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 10 minuta

Ingredientët

  • ½ filxhan me spec të kuq pluhur
  • 6 lugë gjelle hudhër pluhur  
  • 2 lugë gjelle piper
  • 2 lugë gjelle kripë
  • 6 lugë gjelle qepë e imët pluhur
  • 4 lugë kafe sheqer kaf
  • 300 gramë krahë pule
  • 4 filxhanë me dhallë
  • 200 gram miell

Udhëzimet

1

Në një enë do të bashkoni specin pluhur, piperin, kripën, qepën, hudhrën dhe sheqerin kaf. E trazoni mirë dhe e ndani masën në tri tasa të ndryshmë.

2

Në një tas të madh shtoni krahët e pulës dhe sipër i shtoni një nga enët me erëza. Shtoni dhallin, i trazoni mirë dhe tani i lini të qendrojnë në frigorifer për të paktën 4 orë.

3

Në një enë shtoni miellin, tasin tjetër me erëza dhe krahët e pulës. I trazoni mirë dhe i vendosni për t’i skuqur 8-10 minuta në vaj të nxehtë.

Lini një koment