Kek me kungull, rrush të thatë dhe arra

Ingredientët

 • 1- 2 / 3 gota miell ëmbëlsirash
 • 1-1 / 2 gota sheqer
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji kanellë
 • 3/4 lugë çaji kripë
 • 1/2 lugë çaji pluhur pjekjeje
 • 1/2 lugë çaji arrëmyshk
 • 1/4 lugë çaji karafil
 • 2 vezë të mëdha
 • 1 filxhan kungull të konservuar
 • 1/2 filxhan vaj
 • 1/2 filxhan me ujë
 • 1/2 filxhan arra të copëtuara
 • 1/2 filxhan rrush të thatë

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 350 °C.

2

Kombinoni tetë përbërësit e parë.

3

Futni vezët, kungullin, vajin dhe ujin dhe përzijini me përbërësit e thatë derisa të lagen.

4

Shtoni arrat dhe rrushin e thatë.

5

Hidheni brumin në një tavë dhe piqeni 65-70 minuta.

6

Lereni të ftohet 10 minuta para se ta sherbeni.

Lini një koment