Kek me arrë kokosi

Ingredientët

  • 3 të verdha veze
  • 150 gr sheqer
  • 150 gr arrëm kokosi
  • 50 gr niseshte
  • 2 lugë maja
  • 75 ml vaj luledielli
  • 100 ml qumësht
  • Miell
  • Gjalpë

Udhëzimet

1

Përzjeni në një tas me një mikser elektrik 3 të verdha veze me 150 gr sheqer, pastaj shtoni 150 gr arrë kokosi, 50 gr niseshte, 2 lugë maja, 75 ml vaj luledielli dhe 100 ml qumësht.

2

Rrihni në një tas të bardhat e vezës derisa të mpiksen.

3

Hidhni përzierjen në një tepsi prej 24 cm, të lyer me gjalpë dhe miell në 180 gradë për 30 minuta.

4

Pasi e nxirrni nga furra hidhini sipër arrë kokosi.

5

Lëreni të ftohet para se ta shërbeni.

Lini një koment