Hamburger Kalifornia, me mish viçi, avokado dhe sallatë

Ingredientët

  • 1 kg mish viçi
  • 1/2 lugë çaji kripë
  • 1/4 lugë çaji piper
  • 8 gjethe sallatë jeshile
  • 1/3 filxhan djathë i shkrirë
  • 2 lugë majonezë
  • 1/2 avokado mesatare e pjekur
  • 1/4 filxhan qepë e kuqe
  • Domate qershi të copëtuara

Udhëzimet

1

Në një tas të madh, kombinoni mishin e viçit, kripën dhe piperin, duke e përzier lehtë.

2

Ndajini në tetë copëza të trasha.

3

Vereni mishin në furrë dhe lereni të piqet mbi nxehtësi mesatare.

4

Vendoseni mishin mbi gjethet e sallatës dhe hidhni sipër majonezën, djathin, avokadon, qepën dhe domatet.

Lini një koment