Sugjerojmë:

Fasule të ziera me mish derri dhe thjerrëza

Koha e përgatitjes: 20 min Koha e gatimit: 40 min

Ingredientët

 • 4 copa proshutë të trashë
 • 2 tableta supë pule
 • 1/2 gotë verë e bardhë
 • 3 lugë çaji salcë domate
 • Hudhër
 • 1 qepë
 • Domate të vogla
 • Mish derri
 • Trumzë e freskët
 • 1/2 kuti thjerrëzash
 • 1 kuti me fasule të vogla të bardha
 • Bukë e tharë për servirje

Udhëzimet

1

Vendoseni proshutën në pjatë dhe futeni në mikrovalë në nxehtësi të lartë për rreth 4 minuta.

2

Në tenxhere hidhni supën e pulës, verën e bardhë dhe salcën e domateve.

3

Shtoni hudhër, qepë dhe domate dhe përzijini mirë.

4

Hidhni mishin e derrit, proshutën dhe trumzën.

5

Lerini të gatuhen me kapak mbuluar, derisa mishi i derrit të jete zier plotësisht.

6

Tridhjetë e pesë minuta para se ta shërbeni, hiqni trumzë nga mishi.

7

Vini thjerrëzat për të gatuar.

8

Zieni thjerrëzat deri sa të zbuten 30 - 35 minuta.

9

Hidhni fasulet e gatshme të gatuhen për rreth 3 minuta.

10

Pasi të jenë gatuar shërbejeni

11

Shërbejeni me bukë të tharë.

Lini një koment