20-30 min/ Ëmbëlsira/ RECETA/ SA KOHË KE?

Embëlsoni pasditet tuaja me recetën e reçelit të mollëve

Embëlsoni pasditet tuaja me recetën e reçelit të mollëve

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 5
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 20 minuta

Për mëngjeset apo pasditet, reçeli i mollës përgatitur nga duart tuaja është kurdoherë një zgjedhje e mirë!

Ingredientët

 • 300 g sheqer
 • 1 limon (lëkura dhe lëngu)
 • 1 kg mollë të qëruara
 • 1 panxhar i vogël
 • 2 cm xhenxhefil
 • 1 degë rozmarinë
 • gjethe barbarozë

Udhëzimet

1

Pastrojmë mollët dhe i presim në feta të trasha.

2

Panxharin e grini me rende.

3

Në një tenxhere shtoni lëkurën dhe lëngun e limonit, sheqerin, xhenxhefilin dhe rozmarinën.

4

Shtoni mollët dhe panxharin.

5

I përzieni mirë dhe i lini të ziejnë për 20 minuta me temperaturë të ulët.

6

Hiqni degën e rozmarinës dhe mbushni kavanozët duke shtuar nga një gjethe barbarozë.

7

Kthejini me kokë poshtë derisa të ftohen plotësisht. I ruani në frigorifer ose në vende të errëta, larg dritës së diellit.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Sherita Maerz
  25/03/2020 at 12:15 am

  Hello, i believe that i saw you visited my weblog thus i got here to “return the desire”.I am attempting to find things to improve my web site!I guess its good enough to make use of a few of your concepts!!

 • Leave a Reply