Brusketa me domate, hudhër dhe borzilok

Ingredientët

 • 6-7 domate të vogla të pjekura
 • 2 karafil hudhër
 • 1/4 qepë e vogël e kuqe
 • 1 lugë çaji vaj ulliri ekstra të virgjër
 • Spraj vaj ulliri
 • 2 lugë çaji uthull balsamike
 • 6-8 gjethe të freskëta të borzilok
 • Kripë
 • Piper të zi
 • 1 bagete ose bukë franceze
 • 1-2 karafil hudhër

Udhëzimet

1

Kombinoni domate, hudhër të copëtuar, qepë të kuqe, uthull, vaj, kripë, piper dhe borzilok dhe lerini mënjanë.

2

Ndajeni bukën në feta jo shumë të trasha.

3

Vendosini në një tabaka dhe lyejini lehtë me vaj ulliri.

4

Vendoseni bukën në toster të theket pak, pa u djegur.

5

Kur buka është tharë, fshijeni çdo copë me hudhër.

6

Vendoseni bukën në një pjatë dhe lart hidhini përzierjen e domates.

7

Shërbejeni menjëherë!

Lini një koment