Brinjë viçi pikante, të gatuara me hudhër dhe spec të kuq

Koha e gatimit: 1 orë e 45 min

Ingredientët

  • 1/3 filxhan majonezë
  • 2 lugë çaji vaj perimesh
  • 1 lugë çaji ajkë e thatë
  • 1 lugë çaji hudhër e grirë
  • 1 lugë çaji speca të kuq të grirë
  • Brinjë të vogla të viçi
  • Qepë e bardhë me feta të holla

Udhëzimet

1

Në një tas të madh, hidhni majonezë, vaj, ajkë, hudhra, dhe specin e kuq.

2

Shtoni brinjët e viçit dhe mbuloni enën me mbyllje plastike dhe lereni të ftohet gjithë natën.

3

Një orë para gatimit, hiqni brinjët nga frigoriferi, vendosni një mbajtëse në qendër të furrës së ngrohur paraprakisht në 180 gradë.

4

Transferoni brinjët në një fletë pjekjeje dhe futini në furrë për 60-70 minuta derisa mishi të ketë marrë ngjyrë kafe.

5

Kur mbaroni gatimin, transferoni brinjët në një pjatë dhe dekorijini me fetat e qepëve dhe shërbejeni menjëherë.

Lini një koment