Bathë të përgatitura me erëza të freskëta

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 8 orë

Ingredientët

 • 2 qepë mesatare
 • 1 kuti pastë domatesh
 • 1 kg speca
 • 4 copa xhenxhefil
 • 2 karafil hudhër
 • 2 lugë çaji qimnon
 • 2 lugë çaji koriandër
 • 2 filxhanë supë perimesh
 • 1 1/2 filxhan thjerrëza
 • 1 kuti qumësht kokosi
 • 3 filxhan lulelakra
 • 1 filxhan bizele te ngrira
 • 1 lugë çaji lëng limoni
 • Oriz Basmati i gatuar
 • 1 filxhan fistikë të pjekur të grirë
 • Kripë
 • Piper i zi

Udhëzimet

1

Hidhni në blender qepët, pasten e domateve, specat, xhenxhefil, hudhra, qimnon, koriandër dhe 1/2 lugë çaji kripë dhe piper derisa sa të formohet kremi.

2

Transferojeni në një tenxhere të ngadaltë.

3

Në të njëjtën tenxhere, shtoni supën, thjerrëzat, qumështin e kokosit dhe 1 filxhan ujë dhe përzijeni për të kombinuar.

4

Hidhni lulelakër në krye.

5

Zëvendësoni kapakun dhe lereni të ziejnë 5 - 8 orë në nxehtësi të ulët ose derisa thjerrëzat të jenë të zbutur.

6

Në tenxhere shtoni bizele, lëng limoni dhe 1/4 lugë çaji kripë.

7

Shërbejeni orizin me fistikë.

Lini një koment