Sugjerojmë:

Spageti me djathë të shkrirë dhe qepë të njoma

Koha e përgatitjes: 5 min Koha e gatimit: 20 min

Ingredientët

  • 1 pako spageti
  • 1 lugë çaji vaj ulliri
  • 3 karafil hudher
  • 3/4 filxhan krem
  • 3/4 filxhan supë pule
  • 3/4 filxhan djathë i shkrirë
  • Kripë
  • Piper i zi
  • 2 lugë çaji qepë e njomë

Udhëzimet

1

Në një tenxhere të madhe me ujë të valuar të kripur, gatuani spagetit sipas udhëzimeve të paketimit.

2

Kullojini duke rezervuar 1 filxhan ujë makaronash.

3

Ndërkohë, në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare, hidhni vajin të ngrohet.

4

Shtoni hudhër dhe gatuajeni 1 minutë, pastaj shtoni krem, supë, dhe 1/2 filxhan ujë të rezervuar makaronash.

5

Shto spagetit e gatuar dhe lerini deri sa makaronat të vishen plotësisht.

6

Hiqini nga nxehtësia dhe shtoni djathin e shkrirë.

7

Hidhni ngadalë duke shtuar më shumë ujë makaronash derisa salca arrin konsistencën e dëshiruar.

8

Shtoni kripë dhe piper dhe garnizojeni me qepët e njoma para se t'i sherbeni.

Lini një koment