10 ushqimet me vlera ushqyese që duhet të konsumoni më shumë këtë verë janë këto

Gjëja më e rëndësishme në verë veç pushimeve është edhe ushqyerja. Duke qënë se gjatë verës harxhohen më shumë energji ato duhen zëvendësuar në mënyrë të shëndetshme  dhe që ta bëni sa më mirë këtë ne po ju sjellim si sugjerim këto 10 ushqime mëposhtë:

Qumësht pa yndyrë

Pini qumësht me pak vlera yndyrore dhe kocka tuaja do të jenë shumë më të forta.

Lakrat e Brukselit

Këto lakra janë jetike për funksionimin e duhur të qelizave dhe parandalojnë defektet e tubave nervor në gratë shtatzëna.

Kos

Në varësi të markës së kosit që ju zgjidhni, një filxhan kos me yndyrë të ulët mund të përmbajë 30 deri 40 për qind të nevojave tuaja të përditshme të kalciumit.

Patatet e pjekura

Është gjetur në një shumëllojshmëri ushqimesh, por shumë njerëz ende nuk mund të arrijnë objektivin e 4.700 miligram kalium në ditë. Ne mbështetemi në këtë mineral për rritjen e duhur dhe shëndetin e zemrës, kështu që një patate e pjekur përmban më shumë se 2.000 miligramë.

Fasule

Mishi i kuq dhe mishi i shpendëve janë zgjedhje të dukshme të hekurit, pa llogaritur fasulet si një burim hekuri i bazuar në bimë. Një filxhan fasule përmban rreth 45 përqind të qëllimit ditor. Hekuri lejon shpërndarjen e oksigjenit në të gjithë trupin dhe kjo është aq e rëndësishme sa tingëllon.

Dardha

Ky frut i ëmbël shpesh anashkalohet për nivelet e larta të fibrave. Me një duzinë fibrash dardha ndihmon në tretje dhe ndihmon në uljen e kolesterolit.

Frutat e thata

Bajamet dhe arrat përmbajnë shumë yndyrna të shëndosha për zemrën dhe kanë shumë magnez.

Salmon

Yndyrërat Omega-3 ndihmojnë në imunitet, qarkullimin e gjakut, lëkurës dhe shëndetin të trurit. Mënyra më e mirë për të marrë sa më shumë nga këto yndyrna të rëndësishme është të hani më shumë peshk yndyror si salmoni.

Fara luledielli

Vitamina E është një antioksidant i fuqishëm për mbrojtjen e qelizave. Atë e gjeni në arra, gjalpë, mango dhe spinaq. Por tek farat e lulediellit mund ta gjeni me shumicë.

Specat

Agrumet zakonisht janë shumë të pasura me vitamina C, por specat kanë akoma më shumë.

Lini një koment