Sugjerojmë:

Nuk ka nevojë për dieta! Këto 10 ushqime djegin më së miri yndyrnat

Të mbash dietë ushqimore nuk do të thotë kurrë të qëndrosh e uritur! Sipas “Woman’s Health” nëse dimë të kombinojmë mirë ushqimin e duhur atëherë edhe trupi do të marrë kaloritë e duhura që të kujdeset për veten. Pikërisht në këtë moment, duhet të mendoni për të gjitha ushqimet që djegin yndyrën.

Le të fillojmë!

Arrat

Arrat përmbajnë shumë fibra dhe proteina, si dhe yndyrë të shëndetshme, duke bërë në këtë mënyrë të jemi shumë të kënaqur dhe plot me energji. Gjithashtu, arrat përmbajnë një dozë të vogël të ALA-s, një acid yndyror omega 3, që ndihmon në zbutjen e inflamacionit.

Veza

Një tjetër burim i mirë i proteinave është edhe veza që nga ana tjetër djeg edhe yndyrnat.

Qumështi

Bëni kujdes me qumështin! Zgjidhni gjithmonë varietetet me yndyrë në nivele të ulëta. Nga ana tjetër, qumështi ka përmbajtje kalciumi si dhe proteinash.

Manaferrat

Manaferrat janë plot e përplot me fibra dhe antioksidantë anti-inflamator që ndihmojnë sistemin imunitar.

Pula dhe gjeli i detit

Pulë, gjeli i detit janë një burim i mirë i proteinave, e në këtë mënyrë do të jeni për një kohë të mirë të ngrënë.

Qitro

Qitro përmban vitaminën C, beta karrotenin që ndihmon funksiononimin e sistemit imunitar.

Kanella

Disa erëza si kanella, stabilizojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj nivelit të sheqerit në gjak. Nga ana tjetër, zvogëlon akumulimin e yndyrës në bark.

Shafran

Një tjetër hero që djeg yndyrnat është shafrani. Ndaj kurrë të mos mungojë në tavolinën tuaj.

Piperi i kuq

Përbërësi kryesor i piperit të kuq është ‘caspirina’ , që rrit menjëherë nivelin e metabolizmit dhe sigurisht që djegn yndyrnat.

Kuiona

Jo vetëm që është një ushqim perfekt dhe ka përmbatje të lartë proteine. Nga ana tjetër, ka shumë përmbajtje magnezi që ju ndihmon të bëni gjumë të mirë, gjithashtu ndihmon edhe në rënien në peshë.

Lini një koment