KËSHILLA/ Shëndet

Medikamente natyrale indiane për artritin reumatoid

Artriti reumatoid prek miliona njerëz në të gjithë botën. Është një lloj sëmundjeje që prek kyçet dhe mund të trashëgohet gjenetikisht. Prek bërrylat, gishtërinjtë, gjunjët, nofullat, madje dhe ijet. Artriti shpesh jep dhimbje, sidomos kur kyçet tentojnë të përfshihen nga inflamacioni. Kur ënjtja e tyre nuk trajtohet, mund të çojë në deformime në afat të gjatë. Për fat të mirë, ka medikamente të ndryshme natyrale që mund të ndihmojnë në trajtimin e simptomave. Më poshtë po ju prezantojmë me disa trajtime në kushte shtëpie të kulturës indiane.

Terapia e ujit

Një medikament që do t’ju ndihmojë të përballeni me inflamacionin dhe dhimbjet e shkaktuara nga artriti reumatoid, është terapia e ujit. Në këtë terapi, ju do të jeni të zhytur në ujë të ngrohtë për një orë. Temperatura e ujit duhet të ruhet 35 gradë. Mund ta bëni këtë sa herë që kyçet tuaja janë të përfshira nga inflamacioni ose doni të shpëtoni nga dhimbjet.

Shafrani

Një tjetër mënyrë për të ndihmuar në zvogëlimin e inflamacionit dhe dhimbjeve të kyçeve është shafrani i Indisë. Ai përmban kurkumin, një agjent i njohur për luftën ndaj inflamacionit, dhimbjeve dhe formacioneve të ngurta që mudn të jenë prezente në kyçet tuaja. Shtoni shafran në vaktet tuaja ose bëni një melhem në formë paste dhe aplikojeni direkt tek kycet e prekura.

Aloe vera

Aloe Vera është gjithashtu e dobishme në luftën e Inflamacionit, madje dhe të dhimbjes duke përshpejtuar procesin e shërimit. Pirja e lëngut të aloes mund të ndihmojë jgithashtu në përmirësimin e sistemit tuaj imunitar, çka mbron kyçet tuaja nga procecsi i ngurtëzimit gjithashtu. Një tjetër plus për aloe veran është se ndihmonë në rigjenerimin e trupit tuaj ndaj çdo dëmtimi që ka ndodhur.

Borsat me ujë të nxehtë

Temepraturat e lartë mund të ndihmojnë në reduktimin e ënjtjes në kyçet e prekura nga artriti reumatoid. Merrni një borsë dhe mbusheni me ujë të nxehtë. Venosesni në kyçin e prekur nga inflamacioni dhe masazhojeni herë pas here në mënyrë që të lejoni nxehtësinë të depërtojë në kyçe. Kjo do të ndihmojë në zvogëlimin e ënjtjes dhe nga ana tjetër dhimbjet mund të zhduken.

You Might Also Like

38 Comments

 • Reply
  Center For Alcohol And Drug Treatment
  26/03/2020 at 2:39 am

  Free Substance Abuse Treatment http://aaa-rehab.com Drug Rehab http://aaa-rehab.com Samhsa Alcohol
  http://aaa-rehab.com

 • Reply
  bhawmsd
  11/04/2020 at 6:46 am

  visits may of loosening is midthigh facultatively How to get cialis Outside of tide like as swell

 • Reply
  dispensaries near me
  14/04/2020 at 5:49 am

  Hey there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 • Reply
  dispensary near me
  15/04/2020 at 3:45 am

  Everyone loves what you guys are up too. This kind of clever work and exposure! Keep up the excellent works guys I’ve included you guys to my blogroll.|

 • Reply
  prices of cialis
  15/04/2020 at 8:26 am

  Tgkuig wbfyad generic cialis is there a generic for cialis

 • Reply
  keedoRoordRak
  15/04/2020 at 10:11 am

  cbd tinctures https://cbdoilwalmart.com/ – buy cbd oil hemp cbd cbd oil online

 • Reply
  cbd oil
  17/04/2020 at 10:27 am

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply cool and that i could assume you are knowledgeable in this subject. Fine with your permission let me to take hold of your RSS feed to keep up to date with drawing close post. Thanks 1,000,000 and please continue the gratifying work.|

 • Reply
  cialis 20mg
  18/04/2020 at 4:24 am

  Opzdij bymzqz cialis over the counter 2020 generic cialis india

 • Reply
  coupon for cialis
  18/04/2020 at 5:54 pm

  Ehjonw tpgvrb buy generic cialis online cialis

 • Reply
  cialis professional
  19/04/2020 at 1:17 am

  Kpfdyw epwetk Discount viagra without prescription is there a generic for cialis

 • Reply
  goodrx cialis
  19/04/2020 at 9:52 am

  Kaijtl aomyeo Get viagra generic cialis india

 • Reply
  cialis price
  20/04/2020 at 3:03 am

  Cldpwr jqzxnj english essay writers cialis online pharmacy

 • Reply
  canadian pharmacy cialis 20mg
  20/04/2020 at 4:53 pm

  Qijkrf tsatom personal statement essay help discount cialis

 • Reply
  dispensary near me
  20/04/2020 at 9:39 pm

  Thank you very much

 • Reply
  generic cialis for sale
  21/04/2020 at 2:41 am

  Mvdhui qbmymb Best cialis price is there a generic cialis available in the us

 • Reply
  canadian pharmacy cialis
  21/04/2020 at 10:23 am

  Nxtacb kkuvvx Brand name cialis cialis

 • Reply
  cialis over the counter
  21/04/2020 at 8:35 pm

  Oikvzf bhmyya Cialis daily when will generic cialis be available

 • Reply
  canadian pharmacy cialis 20mg
  22/04/2020 at 7:22 am

  Tqydxq odvtmx Branded cialis cialis super active

 • Reply
  cialis savings card
  22/04/2020 at 4:56 pm

  Lkilii lplrad Buy cialis in us cialis generic name

 • Reply
  CHEAP VAPE JUICE
  23/04/2020 at 1:54 pm

  Nice article

 • Reply
  Juul Pods
  24/04/2020 at 3:14 am

  Nice article

 • Reply
  cbd pet treats
  24/04/2020 at 10:41 am

  Nice article

 • Reply
  counterfeit money pen
  25/04/2020 at 3:26 pm

  Nice article

 • Reply
  cbd oil near me
  02/05/2020 at 7:47 pm

  amazing article

 • Reply
  Generic viagra in canada
  04/05/2020 at 3:35 am

  Gqqzga npjqsa buy generic cheap viagra online Buy branded viagra

 • Reply
  best cbd oil
  08/05/2020 at 9:58 pm

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!|

 • Reply
  best cbd oil companies
  12/05/2020 at 11:01 am

  Since the admin of this site is working, no doubt very quickly it will be famous, due to its quality contents.|

 • Reply
  Sale viagra
  12/05/2020 at 10:42 pm

  Bebghn fyjonc generic viagra cost Generic viagra canada

 • Reply
  Estherdax
  13/05/2020 at 4:49 am

  Waenuu ftqvlf sildenafil citrate Viagra overnight delivery

 • Reply
  Estherdax
  14/05/2020 at 4:34 am

  Ipcoim fcjeyy Buy real viagra online without prescription Canadian healthcare viagra

 • Reply
  erection pills viagra online
  23/05/2020 at 2:48 am

  Ikikvk urfcea ed pills that really work ed pills gnc

 • Reply
  cheapest ed pills
  24/05/2020 at 8:52 pm

  Hpzfap lbyjyx non prescription erection pills cheap ed pills

 • Reply
  Estherdax
  01/06/2020 at 9:52 pm

  Xoaqwm qojyzd viagra online Buy pfizer viagra in canada

 • Reply
  Best CBD Oil
  08/06/2020 at 12:03 pm

  Good information. Lucky me I discovered your website by chance (stumbleupon). I have book-marked it for later!|

 • Reply
  Estherdax
  10/06/2020 at 7:16 am

  Jjxkpx aqqrpd canada pharmacy online rx pharmacy

 • Reply
  Estherdax
  11/06/2020 at 10:43 am

  Nlirhb hyupvs canadian pharmacy online best online pharmacy

 • Reply
  Estherdax
  12/06/2020 at 6:35 am

  Hxemcx ovevzc online pharmacy online pharmacy

 • Reply
  noida
  12/06/2020 at 11:51 am

  Wonderful post! We will be linking to this particularly great content on our website. Keep up the good writing. read more at http://warriorsphere.com/members/gonzalezkirk2/activity/3296/

 • Leave a Reply