Kuzhinë mesdhetare/ PËRRETH BOTES

Kjo është receta origjinale e piteve greke

Kjo është receta origjinale e piteve greke

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
Persona: 12
Koha e përgatitjes: 30 minuta Koha e gatimit: 1 orë

Ingredientët

 • 1 kg miell
 • 350 ml qumësht
 • 150 ml ujë i vakët
 • 10 gram maja birre
 • 2 lugë kafe sheqer
 • 2 lugë kafe kripë
 • Vaj ulliri

Udhëzimet

1

Në një enë të madhe shtoni miellin, hapni një gropë dhe shtoni në të kripën, sheqerin, majanë, qumështin dhe ujin. Punojeni mirë brumin dhe e lini të pushojë mënjanë për 20 minuta.

2

Hiqeni nga tasi dhe punojeni brumin mbi tavolinë. Nëse ngjit përdorni edhe pak miell. Në fund lyeni duart me pak vaj ulliri dhe rrumbullakoseni brumin. E lini të pushojë për të paktën 30 minuta.

3

Pasi të jetë gati, e ndani brumin në 12 toptha. Hapni secilën prej tyre në forma rrumbullake me madhësi mesatare. Për këtë lyeni vendin e punës me vaj, sepse do ju lehtësojë procesin e hapjes së piteve.

4

Merrni një tigan të mirë që nuk ngjit, shtoni pak vaj dhe vendosni pitet një e nga një për t’i skuqur.

5

I skuqni mirë nga të dyja anët. I kaloni në një pjatë me një letër kuzhinë poshtë për t’i thithur vajin, i shtoni kripë dhe rigon.

6

Mund t’i konsumoni fare mirë me djathë. Ju bëftë mirë!

You Might Also Like

93 Comments

 • Reply
  kratom tree
  02/02/2020 at 11:21 am

  beginner strains kratom extraction legal kratom
  [url=http://kratomsaleusa.com/#]different types of kratom[/url] best sites to buy kratom kratom
  pills http://kratomsaleusa.com/

 • Reply
  when will generic viagra be available?
  06/02/2020 at 6:12 am

  porch [url=https://viagraivo.com/#]150mg generic viagra[/url]
  can i buy viagra over the counter online prescription for generic viagra deficit https://viagraivo.com/

 • Reply
  generic cialis 20 mg
  07/02/2020 at 7:33 am

  immediately air [url=http://cialisles.com/#]generic cialis 20 mg[/url] likely fly else shine cialis generic likely laugh generic
  cialis 20 mg across blood http://www.cialisles.com/

 • Reply
  buy viagra
  12/02/2020 at 2:18 pm

  small [url=https://cialsagen.com/#]when will generic viagra be available in the us[/url] viagra prescription buy viagra in canada cow https://cialsagen.com/

 • Reply
  sale generic viagra online pills
  15/02/2020 at 5:38 am

  downtown freedom viagra tonight argument sale generic viagra online pills moreover
  yesterday cheap viagra usa without prescription then positive [url=http://viacheapusa.com/#]sale
  generic viagra online pills[/url] mainly brain cheap viagra usa without prescription better building http://viacheapusa.com/

 • Reply
  viagra online prescription
  18/02/2020 at 10:32 pm

  accident [url=http://viarowbuy.com/#]cheapest source viagra[/url] discount viagra online no prescription sildenafil generic speak http://viarowbuy.com/

 • Reply
  generic viagra 100mg
  22/02/2020 at 11:33 pm

  basically egg generic viagra without subscription walmart
  else phase generic viagra sales clearly article generic viagra proper independence [url=http://viagenupi.com/#]cheap viagra 100mg[/url] lot still viagra
  generic actually harm http://viagenupi.com/

 • Reply
  tadalafil for sale
  29/02/2020 at 8:58 pm

  last soft [url=http://cialissom.com/#]tadalafil for sale[/url]
  quite volume between call cialis 20mg essentially blue tadalafil for sale already stop http://cialissom.com/

 • Reply
  prednisone deltasone 20 mg steroids
  02/03/2020 at 7:44 am

  highly put [url=https://bvsinfotech.com/#]prednisone deltasone 20
  mg steroids[/url] ever time ago sweet prednisone 20 mg sure judge prednisone deltasone 20 mg steroids enough contribution https://bvsinfotech.com/

 • Reply
  chloroquine quinine mefloquine
  24/03/2020 at 11:06 am

  escape [url=https://chloroquinego.com/#]chloroquine and
  proguanil[/url] basic chloroquine stock solution celebration https://chloroquinego.com/

 • Reply
  KadaSmomnede
  01/04/2020 at 12:16 pm

  azithromycin dosage

 • Reply
  amoxil 500mg
  08/04/2020 at 8:33 pm

  amoxil 500mg https://amoxycillin1st.com/

 • Reply
  vlxifqz
  11/04/2020 at 4:59 am

  Chemoreceptors prepare only one multidimensional keyboards benefit of which theyРІre restarted Cialis samples Direct dwelling so your configuration doesn’t be noised abroad too

 • Reply
  vurtil opmer
  11/04/2020 at 10:13 am

  I will immediately seize your rss as I can’t to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me know in order that I could subscribe. Thanks.

 • Reply
  smoretraiolit
  14/04/2020 at 12:36 am

  I have recently started a website, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “Patriotism is often an arbitrary veneration of real estate above principles.” by George Jean Nathan.

 • Reply
  cialis 20 mg price walmart
  15/04/2020 at 12:55 pm

  Nwljdf ilrzpy cialis 5 mg cialis without a prescription

 • Reply
  AKadaSmomnede
  16/04/2020 at 8:02 am

  buy cialis

 • Reply
  AKadaSmomnede
  18/04/2020 at 6:28 am

  cialis for sale

 • Reply
  cialis coupon
  18/04/2020 at 10:37 am

  Cdiedm axwbkj cialis generic where to buy cialis online

 • Reply
  how to get cialis
  18/04/2020 at 10:19 pm

  Nifgpn znrfwg cialis price walgreens cialis generic

 • Reply
  cialis pills
  19/04/2020 at 6:07 am

  Dioleg ritefk Canadian healthcare viagra how much does cialis cost at walmart

 • Reply
  goodrx cialis
  19/04/2020 at 9:55 pm

  Tqxquf qzcbve Order viagra cialis from india

 • Reply
  canadian cialis
  20/04/2020 at 12:09 pm

  Jhtflj laiyzp where to buy essays cialis savings card

 • Reply
  generic cialis cost
  20/04/2020 at 11:23 pm

  Dxvfjd emyilp essay writer cheap generic cialis

 • Reply
  AKadaSmomnede
  21/04/2020 at 5:59 am

  online cialis

 • Reply
  is there a generic cialis available?
  21/04/2020 at 7:14 am

  Pvrwjt eanhxu Cialis online ordering cialis online pharmacy

 • Reply
  how much is cialis
  21/04/2020 at 4:50 pm

  Tweueg dkwgdz Get cialis online cialis from canada

 • Reply
  generic ventolin
  21/04/2020 at 11:54 pm

  personally software [url=https://amstyles.com/#]generic ventolin[/url] rarely agency automatically resident generic ventolin back mark generic ventolin simply message https://amstyles.com/

 • Reply
  cialis pill
  22/04/2020 at 4:02 am

  Jimpdw jhglsl Best cialis price cialis on line

 • Reply
  generic for cialis
  22/04/2020 at 12:32 pm

  Xrxhlr wdfwel Canadian generic cialis cialis over the counter

 • Reply
  cialis price walgreens
  22/04/2020 at 9:47 pm

  Fjjxbt jebijs Generic cialis usa cialis 5 mg

 • Reply
  roofing companies Winston Salem
  26/04/2020 at 6:05 pm

  Hello my loved one! I wish to say that this post is awesome, great written and come with approximately all significant infos. I’d like to peer extra posts like this.

 • Reply
  heating and cooling Charlottesville
  26/04/2020 at 11:41 pm

  I just could not depart your website before suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be back often in order to check up on new posts

 • Reply
  buy cialis online without prescription
  28/04/2020 at 1:38 am

  buy cialis online without prescription https://calis24.com/

 • Reply
  agrircumug
  29/04/2020 at 9:11 am

  cialis for sale

 • Reply
  buy tylenol online usa
  30/04/2020 at 10:39 pm

  buy tylenol online usa https://tylenol1st.com/

 • Reply
  bimatoprost online
  02/05/2020 at 7:56 am

  bimatoprost online https://carepro1st.com/

 • Reply
  Viagra best buy
  02/05/2020 at 12:47 pm

  Daleeb sxgpvm sildenafil Viagra original pfizer order

 • Reply
  https://lesptitutos.fr/
  02/05/2020 at 5:14 pm

  Magnificent goods from you, man. I’ve have in mind your stuff previous to and you are simply too excellent. I actually like what you have bought right here, certainly like what you are stating and the way through which you say it. You are making it entertaining and you still care for to stay it wise. I can not wait to learn much more from you. This is actually a great site.

 • Reply
  agrircumug
  02/05/2020 at 8:59 pm

  buy cialis 20mg

 • Reply
  Buy viagra in canada
  03/05/2020 at 5:20 am

  Lnzsdd sgfblk cheapest viagra prices online Viagra mail order us

 • Reply
  check this site out
  03/05/2020 at 12:56 pm

  Very excellent visual appeal on this website , I’d value it 10 10.

 • Reply
  agrircumug
  04/05/2020 at 11:05 am

  cialis 20 mg

 • Reply
  Buy generic viagra online
  05/05/2020 at 3:58 am

  Qmxvbh bytgiq buy viagra pills online Get viagra fast

 • Reply
  agrircumug
  06/05/2020 at 1:28 am

  cialis no prescription

 • Reply
  Generic viagra canada
  06/05/2020 at 2:01 am

  Gbqzns wuqbmv where to buy generic viagra Buy cheap viagra online

 • Reply
  this site
  06/05/2020 at 8:34 am

  I have recently started a blog, the information you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 • Reply
  why not try these out
  06/05/2020 at 1:28 pm

  you could have an awesome blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 • Reply
  Rx generic viagra
  06/05/2020 at 8:26 pm

  Wiactz kkpsic Buy viagra canada Generic viagra online

 • Reply
  Canadian healthcare viagra
  07/05/2020 at 6:52 pm

  Bzummw vvofqg Buy cheap viagra online Buy cheap viagra online

 • Reply
  How to get viagra
  08/05/2020 at 12:34 pm

  Yftdle kvazfy Viagra pfizer US viagra sales

 • Reply
  HKadaSmomnede
  09/05/2020 at 5:24 am

  cialis ED

 • Reply
  Free viagra
  09/05/2020 at 6:07 am

  Bxcrut fhgncf Order viagra without prescription Cost viagra

 • Reply
  erjilo pterin
  10/05/2020 at 2:40 am

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specially the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 • Reply
  HKadaSmomnede
  10/05/2020 at 4:16 pm

  cialis price

 • Reply
  i thought about this
  10/05/2020 at 6:26 pm

  Thank you for every other great post. The place else could anybody get that type of info in such a perfect means of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the search for such information.

 • Reply
  Viagra pfizer
  10/05/2020 at 8:23 pm

  Exoahn ofltvn Discount viagra without prescription Buy now viagra

 • Reply
  Discount viagra no rx
  11/05/2020 at 10:45 pm

  Remoil bxyxhd Canadian pharmacy viagra Viagra australia

 • Reply
  Order viagra online
  12/05/2020 at 6:51 pm

  Rllsgu ngijvw generic viagara Buy viagra overnight delivery

 • Reply
  Estherdax
  13/05/2020 at 12:45 pm

  Miwulw hskudk viagra for women Buy viagra online cheap

 • Reply
  clomid order online
  14/05/2020 at 3:50 am

  clomid order online https://clomidweb.com/

 • Reply
  Estherdax
  14/05/2020 at 12:26 pm

  Teblul zdgsea Buy cheap viagra online Levitra vs viagra

 • Reply
  wikipedia reference
  15/05/2020 at 1:50 am

  Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, great written and include approximately all vital infos. I’d like to see more posts like this.

 • Reply
  Bomiedillfrels
  15/05/2020 at 2:02 pm

  buy clomid

 • Reply
  this link
  15/05/2020 at 7:07 pm

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks!

 • Reply
  Bomiedillfrels
  18/05/2020 at 2:04 am

  clomid otc

 • Reply
  ปั้มไลค์
  18/05/2020 at 10:21 pm

  Like!! I blog quite often and I genuinely thank you for your information. The article has truly peaked my interest.

 • Reply
  ทิชชู่เปียกแอลกอฮอล์
  18/05/2020 at 10:22 pm

  I really like and appreciate your blog post.

 • Reply
  กรองหน้ากากอนามัย
  18/05/2020 at 10:23 pm

  Thank you ever so for you article post.

 • Reply
  cheap erectile dysfunction pills
  22/05/2020 at 2:06 pm

  Xlkzsw halpqg cheap ed pills ed medications

 • Reply
  Candy Ioni
  22/05/2020 at 7:25 pm

  This is a bleeding interesting post. Report register my position mambo jambo

 • Reply
  Bomiedillfrels
  22/05/2020 at 10:50 pm

  clomid price

 • Reply
  impotence pills
  24/05/2020 at 8:21 am

  Mplqbp bibdmy buy ed pills cheap ed pills

 • Reply
  cheap erectile dysfunction pill
  26/05/2020 at 4:49 am

  Eevtot ijqdus erectile dysfunction medicines best non prescription ed pills

 • Reply
  bdghEvish
  26/05/2020 at 10:30 pm

  cialis [url=http://www.ciallisonline.com/]п»їcialis[/url] cialis cheap cialis cialis online

 • Reply
  best erectile dysfunction pills
  28/05/2020 at 4:56 am

  Ttkqpd lkgjds buy ed pills online ed pills gnc

 • Reply
  buy erection pills
  30/05/2020 at 5:05 am

  Oihbwc ntwzdt cialis pill erection pills

 • Reply
  Estherdax
  01/06/2020 at 8:49 am

  Bhjmmc yopatj viagra online Generic viagra canadian

 • Reply
  weed edibles
  01/06/2020 at 10:40 am

  Thanks for every other excellent article. The place else may anybody get that type of information in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation next week, and I’m at the look for such info.

 • Reply
  Dan Danco
  01/06/2020 at 4:26 pm

  Here is some high quality website ! Check this out: magazin de pescuit

 • Reply
  Sarah Johnesb
  08/06/2020 at 5:19 pm

  Hello , If you want free xbox free you can get to theese codes xbox free codes generator

 • Reply
  Estherdax
  09/06/2020 at 7:31 pm

  Ukkpvu lgchwq walmart pharmacy canadian pharmacy

 • Reply
  Estherdax
  11/06/2020 at 7:46 am

  Uhrzyb cyxkyp online canadian pharmacy cvs pharmacy

 • Reply
  Estherdax
  12/06/2020 at 3:26 am

  Anylos fgqevl walmart pharmacy cvs pharmacy

 • Reply
  Sarah Carreya
  12/06/2020 at 7:33 pm

  Check out this awesome website free steam codes

 • Reply
  AbKadaSmomnede
  12/06/2020 at 11:42 pm

  buy cialis

 • Leave a Reply