Sugjerojmë:

5 super ushqimet që djegin kaloritë njësoj si në palestër

Ëndrra e të gjithëve është të hanë gjithçka u pëlqen e të mos shtojnë kilogramë. Duket pak e vështirë megjithatë ka disa ushqime që i djegin kaloritë njësoj si të shkosh në palestër.

Nuk keni pse vraponi për minuta të tëra, apo të ushtroheni më tepër se ç’duhet… një gotë kos, apo një fetë avokado do të vendosë në punë metabolizmin tuaj njësoj sikur ju të jeni fizikisht në një palestër.

1.Salmoni

Hulumtimet tregojnë se Omega-3 në salmon dhe yndyrnat e tjera që gjenden tek mishi i peshkut ndihmojnë në procesin e djegies të yndyrnave dhe të ndërtimit të masës muskulore. Tek e fundit ajo që duam, më shumë muskuj më pak dhjam.

2.Kosi

Ushqimet e pasura me kalcium kanë superfuqi të na hollojnë . Merrni ushqime që ju sigurojnë këtë mineral dhe metabolizmi juaj do të punojë më shpejt se zakonisht.

3.Avokado

Për një metabolizëm të shpejtë, ju duhet të mbani enët e gjakut të pastra dhe të zhdërvjellëta. Vlerat ushyqese që na siguron avokado si acide yndyrore esenciale, yndyrna monounsaturated dhe antioksidantë ju ndihmojnë për një mirëfunksionim të përgjithshëm të organizmit.

 4.Specat djegës

Djegia që ju shkakton speci djegës sinjalizon praninë e capsaicin, një kompleks që së bashku me capsiate, vendosin në lëvizje metabolizmin e si pasojë të djegë 50 deri në 100 kalori më shumë se normalisht.

5.Çaj jeshil

Studimet tregojnë se pirja e çajit jeshil mund t’ju ndihmojë të bini në peshë dhe të formoni masë muskulare njësoj sikur të ushtroheshit dy herë në javë.

Lini një koment