Sugjerojmë:

Receta e sallatës së shijshme me fasule

Sallatë me fasule

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 15 minuta

Nëse nuk i keni shumë qejf fasulet, kjo sallatë është një mënyrë e mençur për të marrë vlerat ushqyese nga ato!

Ingredientët

  • 200 gr fasule të bardha
  • 200 gr fasule të kuqe
  • 1 spec i kuq, 1 spec jeshil
  • 2 lugë gjelle majdanoz
  • 2 lugë gjelle kopër
  • 50 gr arra
  • 2 lugë gjelle lëng limoni
  • 4 lugë gjelle vaj ulliri
  • 2 lugë gjelle uthull.

Udhëzimet

1

Fasulet duhet të kenë zierë më parë (pa kripë). Në një tas kombinoni specat e prerë kubikë, fasulet dhe arrat. Fasulet duhet të jenë të kulluara mirë.

2

Shtoni arrat, majdanozin dhe koprën e grirë imët. I përzieni mirë.

3

Ndërkohë në një enë tjetër përgatisni salcën e marinimit. Bashkoni lëngun e limonit, kripën dhe piperin. Shtoni uthullën dhe vajin e ullirit.

4

Tani ia shtoni sipër sallatës me fasule dhe trazojeni mirë. Sallata është gati!

Lini një koment