Shëndet

Si ta kuptosh sa i ri dhe sa i shëndetshëm je

Mbretëreshë Elizabeta II e Mbretërisë së Bashkuar është 92 vjeçe por ende mund të shkojë në disa mijëra takime biznesi në vit dhe të marrë vendime serioze në qeveri.

Ajo ndihet mirë jo vetëm sepse shëndeti i saj është i shkëlqyeshëm, por edhe për shkak se ajo merr ndihmë mjekësore profesionale.

5 Simple Tips From the Royal Family’s Personal Doctor That Can Help You Stay Healthy and Young

Nëse jetoni stilin e duhur të jetës, 80% e sëmundjeve nuk do të kërkojnë vëmendjen e mjekut. Nëse jeni i shëndetshëm, trupi juaj mund të përballojë shumicën e problemeve duke filluar nga ftohjet, plagët, inflamacionet e lehta etj. Një trup i shëndetshëm nuk ka nevojë për shumë kujdes mjekësor për të trajtuar këto probleme.

Detyra jonë është të mbajmë trupat tanë të shëndetshëm për t’i bërë ato në gjendje të luftojnë “sulmet” e brendshme dhe të jashtme.

Këtu janë disa gjëra që duhet t’i kushtoni vëmendje për të kuptuar nëse jeni në formë apo jo:

Qëndrueshmëria psikologjike dhe fizike
Njerëzit e shëndetshëm zgjohen të çlodhur, kalojnë ditën e tyre në mënyrë aktive dhe lodhen vetëm në mbrëmje.

Një shtriqje prapa
Kjo do të thotë që të gjitha muskujt, nervat dhe kockat në trup janë në rregull.

Gjumi i shëndetshëm
 Njerëzit e shëndetshëm bien shpejt në gjumë dhe flenë mirë.

Një pamje e mirë 
Do të thotë që qarkullimi i gjakut është i mirë.

Një oreks i mirë
Njerëzit e shëndetshëm nuk ndiejnë ndonjë neveri ndaj ushqimit dhe nuk duan të hanë shumë. Ata hanë rregullisht dhe me qejf.

Rrudhat, qarqet nën sy dhe probleme të tjera nuk janë gjithmonë shenja të problemeve shëndetësore
Të gjithë ne kemi gjene të ndryshme dhe tipare fiziologjike që përcaktojnë shpejtësinë e plakjes.

Këshillë: Kushtojini vëmendje shenjave të para të problemeve shëndetësore. Nëse lodhesh më shpejt, fle më keq, ha më shumë ose më pak se zakonisht, duhet të vizitosh një specialist.

Ushqimi është një nga gjërat më të rëndësishme për shëndetin tonë. Për njerëzit që duan të jetojnë jetë të gjatë, Neps jep këto këshilla:

  1. Nëse mundeni, hani ushqime të rritura në fermë.
  2. Hani fruta dhe perime të freskëta në vend të atyre të konservuara.
  3. Hani proteina të mjaftueshme. Vegjetarianët duhet të zëvendësojnë proteinën e mishit me tofu, gjizë, qumësht bajame dhe ushqime të tjera.
  4. Pini më shumë  lëngje frutash me karrota, mollë, xhenxhefil dhe lëngje selino.
  5. Pini 6-8 gota ujë çdo ditë.
  6. Hani më pak mish të kuq dhe zëvendësojeni me pulë ose gjeldeti.
  7. Ndaloni së ngrëni ushqim të skuqur, djathë, kërpudha dhe agrume (përveç portokalleve dhe mandarinave). Hani sa pak kripë që të mundeni.
  8. Hani shumë fruta, supë me perime dhe pini ujë./neps.al 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply