Ëmbëlsira/ RECETA

Ky kek me mollë është për ty që e ke armik glutenin!

Ky kek me mollë është për ty që e ke armik glutenin!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 40 minuta

Ingredientët

 • 4 kokrra mollë
 • 200 gram sheqer i bardhë
 • 100 gram djathë philadelphia
 • 100 gram gjalpë
 • 2 lugë qumësht
 • 3 vezë
 • 120 gram miell orizi
 • 50 gram bajame të grira imët
 • 1 pako sodë buke
 • Lëngu i një limoni

Udhëzimet

1

Në një tas shtoni 2 mollë të prera në feta, dy lugë sheqer, lëngun e limonit dhe i lini për disa minuta.

2

Ndërkohë në një enë tjetër shtoni gjalpin,sheqerin, djathin, miellin, vezët, sodën, qumështin. Trazojeni mirë masën. Shtoni tulin e dy mollëve të mbetura dhe punojeni mirë brumin.

3

Merrni një formë specifike keku dhe shtroni masën që përgatitët. Sipër radhitini fetat e mollës që i hoqëm mënjanë pak minuta më parë. Në fund shtoni bajamet e grira imët.

4

E fusni kekun në furrë për 40 minuta në temperaturë 180 gradë. Ndajeni recetën edhe me miqtë tuaj!

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Duane Demauri
  04/07/2019 at 7:43 pm

  As a Newbie, I am continuously searching online for articles that can benefit me. Thank you

 • Leave a Reply