Kuzhinë

5 mënyra se si të shmangni gabimet që bëni përditë në kuzhinë

Jeta është plot të papritura dhe kuzhina është një ndër hapësirat ku nuk i dihet ç’ndodh. Një gisht i prerë, një gjellë që digjet, një vezë që teksa skuqet na skuq edhe ne me vajin, të gjithë këto nuk janë të panjohura për ne.

Por gjithsesi, të gatuash është një kënaqësi më vete. Prandaj këtu në Neps ju rendisim 5 gabime që me siguri i keni bërë shpesh dhe mënyrat sesi t’i shmangni ato:

Si të qëroni vezët e ziera

20+ Ways to Escape the Nasty Cooking Mishaps That Ruin Your Day
Nëse doni t’i qëroni vezët e ziera në mënyrën më të mirë të mundshme, përdorni një lugë. Kështu nuk do të shkojë dëm cipa e bardhë e vezës.

Kur skuqni vezët shtoni…

View this post on Instagram

Life Hack!!!🍳 – If you have a hard time flipping fried eggs try this! – Put an ice cube in the pan with the eggs and cover with a clear lid. The ice cube makes steam quickly! Make sure the burner is on high enough to make the ice cube into steam! When the eggs are cooked as much as you want take the lid off. BOOM!💥 Fried eggs without flipping them! You're welcome 😜😋 – – – #lifehack #egghacks#healthfoodhack #smarternotharder #yolkintact #savetheyolk #easyeggs #overeasyeggs #succesful #perfecteggs #successfulbreakfast #cookingwithice #fireandice #eggsforbreakfast #glutenfree #glutenfreeliving #glutenfreegoodness #foodisfuel #protein #steamy #yummy #solutions #trythis #trysomethingnew #checkitout #quickfood #glutenfreerecipes #healthymatters #enjoybreakfast #breakfastbuff

A post shared by Julie Adsit (@julieadsit) on

Kur skuqni vezët shtoni një kubë akull. Shkrirja e tij do t’i bëjë vezët të gatuhen në pak sekonda.

Si ta ruani salcën

Kavanozi i salcës së domates shpesh thahet dhe zë myk. Një mënyrë e mençur është ta ngrini atë në kubat e akullit dhe ta përdorni në çast sa herë ju nevojitet.

Po të verdhat e vezëve?

Kubat e akullit janë perfekte për të ruajtur të verdhat e vezëve nëse keni gatuar një ëmbëlsirë ku ju janë dashur vetëm të bardhat e vezëve, si dhe anasjelltas.

Një lugë druri për…

Sa herë që zieni makaronat, vendosni sipër tyre një lugë druri. Kjo do të parandalojë derdhjen e ujit. Se imagjinoni pastaj çfarë pune duhet për të pastruar sobën…./neps.al

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Aly Chiman
  07/04/2019 at 6:29 am

  Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at neps.al promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

 • Leave a Reply